Mężczyzna wiąże sznurówki w butach do biegania

Obuwie do biegania jest dostępne w różnych wariantach. Właśnie dlatego wielu początkujących biegaczy ma trudność z zakupieniem odpowiedniego modelu dla siebie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Poznaj kluczowe parametry, jakie decydują o wyborze butów dla początkującego biegacza!

Najlepsze buty do biegania – jak je wybrać?

Buty to dla biegacza podstawowe wyposażenie. Ich właściwy dobór ma bardzo duże znaczenie, ponieważ mają one na celu zapewnienie mu odpowiedniej stabilizacji stopy, przyczepności, a także komfortu ruchu.

Jak wybrać najlepsze buty do biegania? Przede wszystkim nie należy polegać wtedy tylko i wyłącznie na rekomendacjach. Stopy każdego biegacza są inne, dlatego odpowiednie obuwie powinno być dopasowane indywidualnie.

Wybór butów dla początkującego biegacza – 3 kluczowe parametry

Znalezienie butów dla początkującej osoby będzie wymagało uwzględnienia paru kluczowych kwestii. O czym warto wtedy pamiętać?

1. Ciężar ciała

Przy wyborze obuwia biegowego – zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego biegacza – istotne znaczenie ma ciężar ciała.

Waga decyduje o tym, jak mocno amortyzowane ma być obuwie. Gdy biegacz ma większy ciężar ciała, wtedy konieczna będzie lepsza amortyzacja, by poprawić komfort biegu i zredukować ryzyko bólów i kontuzji. Mocniejsza amortyzacja, czyli większa ilość pianki w podeszwie, to wyższy koszt, jednak buty będą wtedy wygodniejsze i trwalsze.

2. Budowa stóp

Rodzaj stóp, który wynika z ich budowy oraz ruchu, to kolejna kluczowa kwestia przy wyborze odpowiedniego obuwia dla biegacza.

Stopy dzielone są na trzy główne kategorie:

  • Pronujące – stopa naturalnie rusza się do wewnątrz,
  • Supinujące – stopa naturalnie porusza się na zewnątrz,
  • Neutralne – stopa pozostaje w podobnej pozycji podczas ruchu.

Obecnie w ofercie producentów obuwia sportowego dla biegaczy można znaleźć specjalne rodzaje butów dla każdego z powyższych typów stóp. Różnią się one swoją budową, by wspierać ruch i poprawiać efekty.

3. Rodzaj podłoża

Trzecim ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie obuwia dla biegacza, jest rodzaj podłoża, po którym planuje się biegać. Niewłaściwie dobrane buty do biegania nie tylko mogą spowodować wtedy dyskomfort, ale również zwiększają ryzyko wypadków.

Obuwie biegowe dzielone jest na dwie główne kategorie: modele na asfalt, czyli na podłoża utwardzone, oraz w teren, czyli na podłoża bardziej miękkie, ale także nierówne. W pierwszym przypadku podeszwa buta jest głównie płaska, a w drugim ma bieżnik poprawiający przyczepność.

Czy dobre buty do biegania muszą być drogie?

Nie! Gdy jeszcze nie wiesz, czy chcesz biegać na stałe, albo nie masz sporego budżetu na zakupy, nie musisz obawiać się wysokiego wydatku. Markowe buty do biegania dla początkujących kupisz obecnie w bardzo atrakcyjnych cenach, a dzięki dodatkowym promocjom możesz mieć je jeszcze taniej.

Zatem wtedy, gdy chcesz kupić dobre buty do biegania na start, pamiętaj o powyższych poradach, by trenować wygodniej, łatwiej i skuteczniej!