Kobieta na pierwszym badaniu u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa może się odbyć w różnym wieku. Na badanie decyduje się sporo młodych dziewcząt, które zmagają się zdrowiem intymnym i nieregularnym miesiączkowaniem. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica. Cześć pacjentek dopiero w wieku pełnoletnim odbywa pierwszą świadomą wizytę u tego specjalisty, ze względu na rozpoczęcie współżycia i potrzebę zastosowania antykoncepcji. Odwiedziny najlepiej zaplanować na kilka dni po skończonej miesiączce, ponieważ jest to najlepszy czas na ocenę narządów rodnych oraz piersi czy w razie potrzeby pobranie materiału do cytologii. Na pierwszej wizycie wykonywany jest zwykle standardowy zestaw badań.

Zebranie wywiadu medycznego

Pierwsza wizyta u ginekologa rozpoczyna się zwykle od zebrania wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pacjentce podstawowe pytania, które dotyczą zdrowia kobiety. Rozmowa ta może być dość osobista i krępująca, ale jest bardzo pomocna w ocenie stanu pacjentki. Ginekolog zadaje pytania o czasie wystąpienia pierwszej miesiączki, czasie trwania cyklu oraz częstotliwości i regularności krwawień oraz ich obfitości. Lekarz zbiera też wiedzę o dolegliwościach związanych z okresem, takich jak np. bóle przedmiesiączkowe i menstruacyjne, nudności, potliwość czy problemy z wypróżnianiem. Ginekolog zadaje pytania dotyczące rozpoczęcia współżycia, stosowania antykoncepcji czy dyskomfortu odczuwanego podczas zbliżenia, np. spowodowanego suchością pochwy. Lekarz musi też dowiedzieć się o wykonywanych zabiegach ginekologicznych, a także występujących w rodzinie pacjentki chorobach – np. nowotworach piersi i szyjki macicy. Wywiad medyczny może zebrać także ginekolog online, do którego nie trzeba udawać się osobiście. Z takiego rozwiązania często korzystają pacjentki, które chcą przyjmować antykoncepcję. Recepta online od ginekologa może być zrealizowana w dowolnej aptece.

Standardowe badanie ginekologiczne

Po zebraniu wywiadu, lekarz przystępuje do wykonania standardowego badania ginekologicznego. Pacjentka powinna rozebrać się do pasa w dół, najczęściej w wydzielonej łazience lub za parawanem. Ginekolog prosi następnie o położenie się na specjalnym fotelu ginekologicznym w pozycji półsiedzącej, z nogami rozszerzonymi i opartymi na odpowiednio przygotowanych podporach. Jeżeli pacjentka jest dziewicą, lekarz przeprowadza badanie za pomocą USG przez powłoki brzuszne lub odbyt. W ten sposób uniknąć można przerwania błony dziewiczej. U kobiet już współżyjących badanie odbywa się przezpochwowo. Ginekolog umieszcza w pochwie wziernik, a następnie przygląda się jej wnętrzu. Odbywa się też dwuręczne badanie palpacyjne. Lekarz jednym lub dwoma palcami bada szyję macicy, a drugą dłonią ocenia położenie, ruchomość, wielkość i bolesność jajników oraz macicy przez powłoki brzuszne. Jeżeli pacjentka ma obawy przed pierwszym badaniem, wcześniej może się odbyć konsultacja ginekologiczna online. Podczas takiej rozmowy lekarz rozwieje wszystkie wątpliwości kobiety i przedstawi jej szczegółowy przebieg testów. Ginekolog online 24h udziela specjalistycznych porad, dlatego można się do niego zwrócić o dowolnej porze. Po zakończeniu standardowego badania w gabinecie, specjalista prosi pacjentkę o ubranie się oraz przygotowanie do oceny piersi. Nie jest ona bolesna, jednak wymaga zdjęcia biustonosza.

Badanie USg u ginekologa

Pobranie cytologii

Istotnym etapem badania ginekologiczne jest pobranie cytologii, które może odbywać się już podczas pierwszej wizyty. Opiera się ono na pozyskaniu wymazu z szyjki macicy, przy użyciu specjalnej szczoteczki. Badanie to jest bezbolesne, dlatego kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Cytologia pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, które są wywoływane przez HPV. Na miarodajność wyników cytologii wpływają różne czynniki, dlatego na 1-2 dni przed badaniem trzeba powstrzymać się od współżycia i nie stosować globulek dopochwowych czy wykonywać irygacji pochwy. Jeżeli pacjentka ma wątpliwości, przydatna może się okazać porada ginekologiczna online. Pobrany wymaz jest utrwalany specjalnymi odczynnikami oraz przekazywany do laboratorium. Specjalista ocenia następnie próbkę pod mikroskopem i przedstawia wyniki. Warto pamiętać, że poradnia ginekologiczna online nie umożliwia przeprowadzenia badań fizykalnych czy pobrania cytologii. Lekarz może jednak podczas takiej konsultacji ocenić wyniki testów.