Chłopiec biega po lesie w wygodnych butach

Z całą pewnością można stwierdzić, że wybór odpowiedniego obuwia dziecięcego jest bardzo ważną kwestią dla każdego rodzica. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Rozmiar

Wśród najważniejszych aspektów, które są związane z doborem odpowiedniego obuwia dla dzieci, można wyróżnić dobre dopasowanie rozmiaru. Buty dla aktywnego dziecka nie mogą być ani zbyt małe, ani też zbyt duże. Wybór niewłaściwych butów może powodować u dziecka dyskomfort podczas chodzenia, a nawet ból. Zbyt duże buty będą zsuwać się z nogi dziecka, a zbyt małe będą ją nadmiernie ściskać. Warto tego unikać, jeśli istnieje taka możliwość.

Zapięcie

Kolejną ważną kwestią związaną z wyborem butów dziecięcych z całą pewnością jest rodzaj zapięcia. Buty powinny być dość łatwe do założenia przez dziecko. W przypadku najmłodszych pociech bardzo dobrze sprawdzą się buty z gumką lub zapięciem w formie rzepów. Dzięki temu każde dziecko bez większych problemów poradzi sobie z zapięciem buta. Natomiast starsze dzieci bardzo często potrafią już wiązać sznurówki, dlatego możliwy jest wybór butów sznurowanych.

Lekkość

Buty chłopięce powinny się również charakteryzować dość wysokim poziomem lekkości. Dzięki temu bardzo wygodnie będzie się w nich funkcjonowało na co dzień, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci, które są bardzo aktywne i mają dużo ruchu podczas wykonywania codziennych aktywności. Lżejsze obuwie jest także prostsze podczas zakładania, dlatego warto się na nie zdecydować. Wśród najbardziej polecanych rodzajów obuwia dla chłopców można na przykład wymienić trampki, które sprawdzą się szczególnie podczas lata.

Elastyczność

Bardzo istotną kwestią podczas wyboru butów chłopięcych jest również ich elastyczność. Podeszwa butów powinna zginać się w miejscu zgięcia palców. Dzięki temu naturalne ruchy stopy dziecka nie są w żaden sposób krępowane. Podczas wyboru butów dziecięcych nie warto decydować się na zbyt twardą podeszwę, która może utrudniać chodzenie. Dodatkowo w butach warto zwrócić uwagę na właściwości antypoślizgowe. Dzięki nim noga dziecka na pewno nie będzie się nadmiernie ślizgać na śliskiej powierzchni, na przykład po deszczu.

Przewiewność

Buty wybierane dla dziecka powinny być również dość przewiewne. Ma to szczególne znaczenie w szczególności w przypadku aktywnych dzieci, które na co dzień uprawiają sport. Przewiewne buty powinno się również wybierać w ciągu lata, gdy na zewnątrz panują dość wysokie temperatury. Warto wybierać buty stworzone z materiałów o wysokich parametrach jakościowych. Najczęściej jest to gwarancją ich przewiewności oraz komfortu użytkowania. Wśród najbardziej polecanych materiałów w przypadku butów dziecięcych można wymienić naturalną skórę.

Wyprofilowanie

Wśród najważniejszych aspektów, które są związane z odpowiednim dopasowaniem obuwia dziecięcego, można również wymienić właściwe wyprofilowanie wkładki w butach. Dzięki temu noga dziecka będzie się dobrze układać w obuwiu, co ma bezpośredni wpływ na komfort chodzenia. Noga dziecka nieustannie się rozwija. Dzięki właściwemu wyprofilowaniu zmniejszone jest ryzyko pojawienia się koślawości stóp w późniejszym wieku. Warto o tym pamiętać.