Aloes leży na stole

Istnieje ponad 300 gatunków rośliny aloesu! Aloes jest ceniony w świecie zdrowia i urody ze względu na swoje właściwości. Kolczasta soczysta roślina rośnie naturalnie w suchym, tropikalnym klimacie w Afryce, Azji, Europie oraz w południowej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po produkty zawierające aloes?

Już wieku temu zdano sobie sprawę, że roślina ta ma bardzo dużo do zaoferowania. Żel i sok znajdujący się w aloesie szybko stały się popularnym produktem ziołowym, który był stosowany w pomocy leczenia różnych dolegliwości. Od problemów skórnych, po problemy trawienne – aloes ma szerokie właściwości, które są niezaprzeczalne. Przyjrzyjmy się historii aloesu i jego potencjalnym korzyściom.

Czym jest aloes?

Aloes znany jest ze swoich leczniczych właściwości od kilku tysięcy lat. Badania pokazują, że z biegiem czasu grupy z różnych rejonów świata wykorzystywały aloes, który wspomagał proces leczenia. Od dawna wiadomo o korzyściach leczniczych tej rośliny. Obecnie za aloesem stoi także branża farmaceutyczna. Soki zawarte w aloesie są wykorzystywane w kosmetykach i produktach higieny osobistej. Przeglądając sklep z aloesem można trafić na produkty takie jak kremy nawilżające, mydła, emulsja po goleniu i krem do opalania. Aloes jest również dostępny w postaci suplementów, które mają oferować takie same korzyści dla skóry i układu pokarmowego, jak aloes w innej formie. Liście aloesu są wypełnione przezroczystym żelem. Ten żel pozyskiwany z wnętrza liścia rośliny jest zwykle stosowany na skórę w leczeniu oparzeń i różnych schorzeń. Czasami stosuje się także okłady z całych liści aloesu. Skóra liścia aloesu zawiera aloinę i emodynę. Występuje w postaci żółtego soku, który znajduje się tuż pod zewnętrzną powierzchnią liścia rośliny. Liczne badania wykazują, że  pozostawienie skóry liścia wraz niewielkimi ilościami tych substancji powoduje, że aloes ma wówczas właściwości przeczyszczające i zwykle jest przyjmowany przez krótki czas doustnie w celu leczenia zaparć.

W ciągu ostatnich lat rosnącą popularnością zaczęły cieszyć się napoje na bazie aloesu. W sklepach z produktami na bazie aloesu można więc z powodzeniem znaleźć produkty takie jak soki z aloesu, wody i napoje.  Aloes wytwarzany z całych liści może mieć gorzki smak, dlatego wiele marek dodaje do butelki smak wykorzystując na przykład rośliny cytrusowe lub słodziki. W sklep z aloesem można znaleźć aloes do picia z liści aloesu dokładnie oczyszczonych ze skóry.

Korzyści jakie niesie za sobą aloes

Aloes jest także jednym z kilku naturalnych środków, które mogą pomóc złagodzić objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Jakie są potencjalne korzyści zdrowotne aloesu? Analizy wielu badań przynoszą bardzo zadowalające informacje dla osób zainteresowanych suplementacją aloesem. Aloes może być przydatny u osób z zaparciami, bądź doświadczających problemów skórnych. Kremy z aloesu działa uspokajająco na skórę i wykazano, że pomaga zmniejszyć swędzenie i stany zapalne. Warto zaznaczyć, że aloes nie jest lekiem, mimo bardzo szerokich właściwości i szeregu potwierdzonych przypadków pozbycia się dolegliwości. W przypadku chorób skórnych, bądź innej natury, warto jest skonsultować i ustalić proces leczenia z lekarzem, który z pewnością wypowie się na temat włączenia aloesu jako produktu wspomagającego leczenie.