Refleksologia stóp

Artykuł partnera.

Moda na terapie naturalne wychodzi nam tylko na dobre. Czerpiemy wiedzę między innymi z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, z której wywodzi się medycyna holistyczna. Zakłada ona, że ludzki organizm (podobnie jak świat) jest całością i poszczególne jego elementy wpływają na siebie. To właśnie medycyna holistyczna rozpropagowała refleksologię stóp — terapię, która za pomocą masażu pobudza konkretne miejsca, wpływając na regenerację organizmu.

Refleksologia stóp — pobudza procesy samoleczenia organizmu

Refleksologia stóp to po prostu masaż uciskowy punktów znajdujących się na stopach. Nazywa się ją terapią zonową i, jak wspomnieliśmy, zalicza się ją do medycyny holistycznej.

Punkty na stopach to inaczej refleksy. Masując, je, pobudzamy organizm do samoleczenia. Jednak mylne jest przekonanie, że refleksologia stóp leczy. Ona tylko stymuluje organizm do procesów naprawczych. 

Czy jednak lecznicze masaże stóp mogą zastąpić farmakologię? Lekarze podpowiadają, że najlepiej medycynę alternatywną łączyć z medycyną konwencjonalną. 

Refleksologia jako terapia holistyczna znana od stuleci

Refleksologia stóp nie jest niczym nowym. Jej genezy upatruje się w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, która funkcjonowała już 5000 lat p.n.e. To właśnie owa medycyna chińska zakładała, że ciało człowieka składa się z kanałów energetycznych, czyli meridianów. To przez nie przepływa energia życiowa. Jeśli zostanie zaburzona, pojawiają się choroby i dolegliwości.

Dowody na to, że refleksologia nie jest wytworem wyobraźni ludzi współczesnych, jest odnaleziona w Sakkarze płaskorzeźba z grobowca Ankhmabora. Przedstawieni na niej mężczyźni masują sobie stopy. 

Na początku XX wieku wzrosło zainteresowanie terapiami naturalnymi. Pierwsze teksty dotyczące refleksologii odnajdujemy w książce z 1917 roku zatytułowanej „Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu”. Jej autorem jest William H. Fitzgerald. Owa książka opisuje poszczególne punkty na dłoni, których masaż miał uśmierzać ból. 

Publikacja wywarła wpływ na Eunica Inghama. Poświęcił on całe swoje życie zgłębianiu tajemnic puntów znajdujących się na stopach i dłoniach oraz ich wpływu na ludzi organizm. 

Receptory na stopach, czyli miejsca sterujące zdrowiem organizmu

Receptory na stopach, czyli wspomniane refleksy, znajdują się zarówno na stronie podeszwowej, jak i grzbietowej każdej ze stóp. Receptory na prawej stopie odpowiadają za organy wewnętrzne prawej strony ciała. Wyjątkiem jest tu jednak obszar powyżej linii barku, czyli głowy. Prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała, dlatego, kiedy na przykład chcemy pobudzić do samoregeneracji lewe oko lub ucho, będziemy uciskać palce prawej stopy. 

Jak przebiega refleksologia stóp?

Dobrze jest przygotować się do zabiegu refleksologii stóp, czyli pozbyć się zalegającej martwej warstwy naskórka. Dzięki temu refleksologia stanie się bardziej efektywna. 

Specjalista, który wykonuje zabieg, najpierw masuje całe stopy. To pozwala rozluźnić ścięgna i więzadła, a także rozgrzać stopy. Już na tym etapie można się zorientować, które obszary ciała wymagają regeneracji. Świadczy o tym niepełna ruchomość, sztywność palucha lub ból. To właśnie one wskazują na problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. 

Kolejny etap zabiegu refleksologii stóp ma charakter diagnostyczny. Terapeuta pobudza wszystkie receptory, opracowując je w pasmach podłużnych i poprzecznych. Masaż rozpoczyna od strony podeszwowej i palców, a następnie schodzi w dół pięty. Ostatni krok to ucisk receptorów znajdujących się na części grzbietowej stóp, także na ich wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi. 

Specjalista kolejno uciska refleksy odpowiedzialne za narządy układu:

  • wydalniczego, 
  • nerwowego, 
  • pokarmowego, 
  • limfatycznego. 

Co więcej, terapeuta obejmuje masażem nie tylko organy wymagające leczenia, ale także te usytuowane w pobliżu chorego narządu. 

Refleksologię stóp stosuje się również jako szybką pomoc w przypadku bólu, jak również stanów zapalnych, przeziębień, anginy i grypy. 

Korzyści, jakie daje refleksologia stóp

Pamiętaj, że refleksologia stóp nie leczy narządów, tylko pobudza je do samoregeneracji. Terapia refleksologiczna oddziałuje nie tylko na ciało, ale także umysł i psychikę. Reakcji organizmu spodziewaj się zatem już po pierwszym zabiegu. No co możesz liczyć? Na pewno na:

  • uśmierzenie bólu — zarówno tego o charakterze chronicznym, jak i nagłym; z tego względu zabiegi poleca się osobom cierpiącym na bóle stawów, głowy czy mięśni, 
  • stymulację układu odpornościowego — pobudzając punkty na stopach, jesteśmy w stanie wzmocnić organizm w walce z wirusami,
  • poprawę jakości snu — refleksologię stóp rekomenduje się pacjentom borykającym się z bezsennością lub obniżoną jakością snu, 
  • zwiększenie energii i witalności — organizm pobudzony do samoregeneracji zaczyna lepiej funkcjonować, 
  • wyciszenie emocji — silnie relaksujące działanie refleksologii stóp oddziałuje na ciało i na psychikę; pomaga zredukować stres, ale także nadmierne napięcie, 
  • poprawę krążenie krwi i limfy — dobre krążenie krwi i limfy lepiej dotlenia tkanki, dzięki czemu są odpowiednio odżywione; poprzez stymulację przepływu limfy zabieg pozytywnie wpływa na detoksykację organizmu.

Medycynę holistyczną coraz częściej doceniają lekarze, łącząc metody alternatywne z konwencjonalnymi. Refleksologia stóp pomaga nie tylko się zrelaksować. Przez ucisk punktów na stopach pobudza organizm do procesów samoleczniczych. Terapie holistyczne sprawiają, że specjaliści uważniej przyglądają się dolegliwościom i schorzeniom oraz zaczynają postrzegać człowieka jako całość. 

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://drzazgaclinic.pl/