Kilka olejków eterycznych do aromaterapii

Artykuł partnera.

Aromaterapia to sposób na odprężenie i poprawę samopoczucia. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych i świec zapachowych cieszy się dużą popularnością, a na rynku znajdziemy wiele zapachów, które uprzyjemniają ten rytuał.
Leczenie zapachem było znane już w Starożytności. Olejki eteryczne były używane w celach leczniczych, pielęgnacyjnych i duchowych. Również obecnie aromaterapia cieszy się bardzo popularnością, o czym świadczy duży wybór produktów, takich jak olejki eteryczne i świece zapachowe.

Aromaterapia – co warto o niej wiedzieć?

Aromaterapia jest używana w celach leczniczych, ale jest to przede wszystkim świetny sposób na relaks po ciężkim dniu. Naturalne olejki eteryczne mają intensywny zapach, który koi zmysły i ma określone właściwości terapeutyczne, w zależności od wybranego produktu. Jako że każdy olejek eteryczny ma inne działanie, należy dobrać go nie tylko do swoich upodobań zapachowych, ale przede wszystkim do potrzeb i rezultatów, jakie chcemy osiągnąć podczas aromaterapii.

Przed przeprowadzeniem zabiegu warto zaopatrzyć się w kominek aromaterapeutyczny, jednak nie jest on niezbędny, ponieważ zwykły garnek z wodą sprawdzi się równie dobrze. Tak naprawdę, zabieg aromaterapii można przeprowadzić w różny sposób. Może to być parówka z olejkami eterycznymi lub też kąpiel w wannie, podczas której świetnie sprawdzi się relaksujący olejek lawendowy. Przed pierwszym użyciem wybranego olejku należy pamiętać o sprawdzeniu, czy nie wywołuje on u nas reakcji alergicznej. W tym celu wystarczy kroplą olejku posmarować nadgarstek i jeśli po około 10 godzinach nic się nie wydarzy, możemy bezpiecznie stosować olejek.

Aby stworzyć domowe SPA, wystarczy wlać do gorącej wody kilka kropel olejku i cieszyć się odprężającą kąpielą. W celu przeprowadzenia inhalacji z użyciem olejków eterycznych wystarczy wlać kilka kropel olejku do garnka z wodą. Z kolei kominek do aromaterapii to profesjonalne urządzenie, które wystarczy ustawić w wybranym miejscu i cieszyć się przyjemnym zapachem ulubionych olejków. Duży wybór produktów do aromaterapii znajdziesz na stronie https://nabea.pl/pl/menu/dom/aromaterapia/swiece-zapachowe-569.html.

Jakie olejki eteryczne wybrać do aromaterapii?

Szeroki wybór olejków eterycznych sprawia, że łatwo wybrać produkt, których nie tylko będzie miał piękny zapach, ale też właściwości, które pozytywnie wpłyną na zdrowie. Jak działają popularne olejki?

  • Olejek z drzewa herbacianego – stosowany podczas inhalacji łagodzi objawy związane z przeziębieniem, takie jak kaszel, katar, zapalenie zatok czy ból gardła. Może też być używany na opryszczkę oraz do płukania gardła, ponieważ odświeża oddech.
  • Olejek różany – jest jednym z najpopularniejszych olejków do aromaterapii, co zawdzięcza przede wszystkim swojemu pięknemu zapachowi. Jeśli chodzi o jego działanie – pomaga zwalczać bóle głowy, pozwala się zrelaksować, zmniejsza też napięcie przedmiesiączkowe. Jest też naturalnym afrodyzjakiem.
  • Olejek lawendowy – działa odprężająco, dzięki czemu świetnie nadaje się do kąpieli, ponieważ pozwala się wyciszyć i przygotować do snu. Obniża też ciśnienie i pozytywnie wpływa na pracę mózgu, dzięki czemu świetnie sprawdza się podczas nauki czy pracy.
  • Olejek eukaliptusowy – ma właściwości antybakteryjne i działa przeciwzapalnie, świetnie więc sprawdza się przy przeziębieniu.
  • Olejek z mięty pieprzowej – łagodzi dolegliwości górnych dróg oddechowych, a jego intensywny zapach świetnie sprawdza się podczas kataru. Poprawia też samopoczucie i odświeża umysł.
  • Olejek z drzewa sandałowego – ma działanie rozkurczające i uspokajające. Sprawdza się podczas kaszlu czy bólu na tle nerwowym.