Zdrowe produkty leżą na drewnianym stole

Stawiasz na zdrowe odżywianie i jednocześnie chcesz pozbyć się nadmiarowych kilogramów? Jeśli zależy ci na redukcji masy ciała, musisz przykładać większą wagę do tego, co jesz. W przeciwnym razie możesz wpaść w pułapkę żywieniową. Okazuje się, że to, co jest powszechnie uznawane za zdrowe, niekoniecznie musi być dietetyczne. Dowiedz się więcej.

Racjonalne odżywianie ma wiele wspólnego z odchudzaniem – to fakt. Jednak nie wszystkie produkty powszechnie uważane za zdrowe są jednocześnie produktami dietetycznymi. Między innymi z tego powodu łatwo wpaść w pułapkę, która może utrudniać redukcję masy ciała.

Czy można schudnąć, zdrowo się odżywiając?

Zdrowe odżywianie to podstawa każdej diety – także tej odchudzającej. Eksperci podkreślają, że utrata zbędnych kilogramów powinna odbywać się stopniowo i w taki sposób, aby nie dopuścić do niedoborów żywieniowych.

Wcale nie musisz stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Wystarczy, że będziesz komponować posiłki w oparciu o zasady racjonalnego odżywiania przy jednoczesnym uwzględnieniu deficytu energetycznego. Oznacza to, że kaloryczność spożywanych dań musi być trochę niższa niż faktyczne zapotrzebowanie twojego organizmu na energię.

Poznaj pułapki żywieniowe, które utrudniają odchudzanie

Istnieje wiele produktów, które – choć zdrowe – mogą utrudniać odchudzanie. Zalicza się do nich m.in.:

  • orzechy włoskie, orzechy piniowe – w 100 g mają aż 688 kcal;
  • orzechy brazylijskie – w 100 g mają 682 kcal;
  • migdały – 100 g dostarcza 612 kcal;
  • suszone owoce – 100 g może dostarczać nawet 380 kcal;
  • awokado – cały owoc dostarcza nawet 300 kcal;
  • masło orzechowe – w 100 g ma 588 kcal.

Powodem jest przede wszystkim wysoka zawartość tłuszczów. Chociaż są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wpływa to na zwiększoną kaloryczność. Takimi produktami nie może więc objadać się bezkarnie – w przeciwnym razie osiągnięcie deficytu energetycznego będzie utrudnione.

Jeśli więc po orzechy czy suszone owoce sięgasz jako zamienniki przekąsek dostarczających puste kalorie, zwróć uwagę na ich ilość. O ile garstka orzechów czy łyżka masła orzechowego nie zaszkodzi, o tyle 100 g może stanowić solidny zastrzyk dodatkowych kalorii.

Jeśli chcesz połączyć zdrowe odżywianie z kuracją odchudzającą, wsparciem może okazać się catering dietetyczny. W ramach współpracy z firma cateringową każdego dnia będziesz otrzymywać zestaw gotowych posiłków – zgodnie z ustalonym zapotrzebowaniem energetycznym – wyjaśnia przedstawicielka firmy Nice To Fit You. – Z myślą o łatwiejszym jego określeniu, naszym klientom udostępniamy kalkulator. Takie narzędzie pozwala na oszacowanie kaloryczności dań ułatwiających osiągnięcie deficytu energetycznego – dodaje.

Jeżeli chcesz schudnąć bez konieczności zliczania kalorii, postaw na catering dietetyczny. Zamówiona przez ciebie dieta pudełkowa będzie dopasowana pod kątem zapotrzebowania energetycznego, a jednocześnie wpisze się w założenia zdrowego odżywiania. To jeden z najlepszych sposobów na skuteczne i smaczne odchudzanie.