dieta cud

Prawdopodobnie każdy słyszał słynne powiedzenie „jestem na diecie cud… to będzie cud, jak schudnę”. Jest to ulubione porzekadło osób, które teoretycznie chciałyby schudnąć, teoretycznie są na diecie i teoretycznie odżywiają się w sposób zdrowy i zbilansowany. No właśnie – teoretycznie. Jest to słowo klucz, ponieważ od teorii do praktyki prowadzi najczęściej długa i kręta droga, a w przypadku próby redukcji wagi, jest ona nadzwyczaj wyboista i wymagająca ogromnego samozaparcia i dyscypliny. Co zatem robić, by rzeczywiście stracić nadprogramowe kilogramy i cieszyć się wysportowaną sylwetką, jędrną skórą i świetnym samopoczuciem? Nie liczmy na cud i schudnięcie w nagłych i tajemniczych okolicznościach. W tym przypadku potrzebne są czyny i działanie!

Dieta czy cud? Prawidłowe i świadome odżywianie

Ustalmy fakty. W tym przypadku cud niestety się nie wydarzy. Aby schudnąć i pozbyć się niechcianych fałdek, trzeba mocno się postarać. Jedną z kluczowych kwestii w tej sytuacji jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, która zapewni nie tylko właściwy poziom energii, ale i wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników odżywczych.

Należy zwrócić szczególną uwagę, by zachować odpowiednią równowagę pomiędzy codzienną aktywnością, a ilością dostarczanych kalorii. Utrata wagi następuje w momencie, gdy więcej energii tracimy, niż jej dostarczamy naszemu organizmowi. Dla przykładu osoba prowadząca siedzący tryb życia potrzebuje znacznie mniej kalorii, niż osoba aktywna, czy uprawiająca sport. Dlatego właśnie dieta powinna być ustalana indywidualnie, w oparciu o nasze przyzwyczajenia, styl życia i poziom aktywności.

Główne zasady zrównoważonej diety to:

  • spożywanie 3-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu,
  • 50-60% kalorii powinno pochodzić z węglowodanów,
  • 20-30% energii dostarczamy z tłuszczami,
  • 10-15% kalorii powinno pochodzić z pełnowartościowych białek pochodzenia zwierzęcego.

W momencie układania prawidłowo zbilansowanej diety, warto korzystać z piramidy zdrowego żywienia, która jest zalecana dla wszystkich, których celem jest ułożenie jej w sposób prawidłowy.

Aktywność fizyczna to podstawa!

Nie ulega wątpliwości, że oprócz diety, szalenie istotny w procesie odchudzania jest ruch. Nie ma większego znaczenia, jaką dyscyplinę sportową wybierzemy, najważniejsze jest, by w ogóle działać i zacząć się ruszać. Siedzący tryb życia z pewnością nie wpływa korzystnie na naszą sylwetkę i ogólny wygląd, dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna. Podobnie jak w przypadku diety, powinna być ona dostosowana do budowy ciała, ogólnego stanu zdrowia i wieku. Inny sport może uprawiać osoba bardziej zaawansowana, a inny zupełnie początkująca. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego, który udzieli niezbędnych wskazówek oraz ułoży plan działania, dostosowany indywidualnie do potrzeb organizmu i wyznaczonego celu.

Wyznacz sobie cel!

dieta czy cud, owoce w diecie
Źródło: Pixabay.com

Konkretnie. Ile zamierzamy schudnąć i od kiedy zaczynamy walkę o lepszy wygląd i samopoczucie? Nie sprawdzi się tu zasada 'od jutra’, ponieważ jutro jest zawsze, a nie ustalając szczegółowego planu działania, będziemy odwlekać jego realizację w nieskończoność. Najważniejsze są zmiana sposobu myślenia, pozytywne nastawienie i samokontrola. Nie ma też co liczyć na spektakularne efekty bez nawet minimalnego wysiłku. Ważne, by cel, który zamierzamy osiągnąć był optymalny i możliwy do osiągnięcia. Z czasem poprzeczka może pójść wyżej, jednak skok na głęboką wodę w pierwszej fazie odchudzania, może szybko zniechęcić, być przyczyną frustracji, niepotrzebnego stresu i przyczynić się do rezygnacji. Dietetycy zalecają, by chudnąć 0,5-1 kg tygodniowo. Takie tempo pozwala robić to w sposób bezpieczny, a organizm ma czas, by przystosować się do nowych zasad żywienia i trybu życia.

Warto zacząć od czynów, aby liczyć na cuda

Pewnym jest, że odchudzanie i zmiana diety, a co za tym idzie – wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń, nie jest łatwe. Jednak nie jest też niemożliwe! Nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie dieta czy cud, ponieważ cud może nastąpić, ale tylko pod warunkiem, iż zaczniemy działać. Zbilansowana dieta to połowa sukcesu. Resztę zapewnią aktywność fizyczna, samodyscyplina i pozytywne nastawienie.