Zdrowe jedzenie na talerzu

Słysząc stwierdzenie „zdrowa dieta”, zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest taki sposób odżywiania? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co warto o niej wiedzieć. Sprawdzamy, jak wygląda zdrowa dieta w praktyce!

Zdrowa dieta nie oznacza automatycznie odchudzania

Przyjęło się, że zdrowa dieta jest zarezerwowana głównie dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Oczywiście, zmniejszenie masy ciała to jeden z powodów, dla których warto zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jednak taki sposób odżywiania jest polecany każdemu, i to bez względu na jego cel, wiek, płeć czy stan zdrowia. Najprościej mówiąc, zdrowa dieta polega na dostarczaniu organizmowi cennych składników odżywczych, spożywaniu optymalnej ilości kalorii oraz dopasowaniu codziennych dań do ewentualnych problemów zdrowotnych. Na przykład w przypadku osób z nietolerancją laktozy konieczne jest wyeliminowanie produktów mlecznych, podczas gdy chorzy na cukrzycę powinni zrezygnować z artykułów spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym.

Co powinno znaleźć się w zdrowej diecie?

Bez względu na to, czy jesteś osobą zdrową, czy zmagasz się z jakimiś dolegliwościami, to podstawą zdrowej diety powinny być warzywa i owoce. To właśnie w nich znajdziesz mnóstwo witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego, dzięki któremu układ trawienny może pracować prawidłowo. Równie ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów – wody, herbat i naparów ziołowych. Optymalnie powinna wynosić ona od 1,5 do 2 litrów. Pamiętaj, że każdy posiłek powinien dostarczać ciału nie tylko witaminy i minerały, ale także białko, węglowodany i tłuszcze. Najlepszym źródłem tych ostatnich są produkty roślinne, na przykład oliwa z oliwek, awokado czy orzechy. Warto także pamiętać, że zdrowa dieta nigdy nie polega na eliminacji któregoś ze składników odżywczych – każdy z nich jest równie ważny i potrzebny ciału do codziennego funkcjonowania.

Poznaj smak zdrowej diety z WygodnaDieta.pl!

Zdrowa dieta? Tylko z cateringiem dietetycznym WygodnaDieta.pl! Naturalne, pożywne i różnorodne posiłki, które są przygotowywane ze świeżych składników, to najlepszy sposób na zadbanie o dobre samopoczucie i swoje zdrowie. W 5 daniach dostarczanych prosto pod wskazany adres znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twoje ciało do prawidłowego funkcjonowania. Wśród pudełek czeka na Ciebie menu niskokaloryczne, wegetariańskie, sportowe, dla diabetyka, bezglutenowe, antycellulitowe i wiele innych w aż 7 różnych wariantach kalorycznych. Zdrowa dieta jeszcze nigdy nie była taka smaczna i prosta!