sok pomarańczowy, dieta, studia na kierunku dietetyka

W dzisiejszych czasach coraz bardziej jako społeczeństwo zwracamy uwagę na zdrowy styl życia. Epidemia otyłości i innych chorób cywilizacyjnych sprawiła, że więcej osób stara się zdrowo odżywiać i uprawiać aktywność fizyczną. Z drugiej strony bardzo często mamy problem z samodzielnym zbilansowaniem diety. W tym właśnie, między innymi, może pomóc dietetyk. Coraz więcej ośrodków akademickich oferuje studia dietetyczne. Na czym one polegają i czy są przyszłościowe? Sprawdź!

Dieta a zdrowie i styl życia

Wszyscy mamy w głowie widok otyłych osób, które na kanapie objadają się hamburgerami i na co dzień jedzą wyłącznie przetworzoną żywność. Statystyki nie kłamią – nadwaga jest problemem globalnym, a Europejczycy na tym tle wcale nie odbiegają słynnym Amerykanom z dowcipów. Na szczęście kampanie uświadamiające i dostęp do zdrowych produktów sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje zdrowie i tym samym o swoją dietę. 

Niezależnie od tego, czy chcemy zrzucić dodatkowe kilogramy, czy zadbać o to, aby w naszym organizmie nie doszło do żadnych niedoborów – ważne jest holistyczne i kompleksowe podejście do problemu. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby proces zmiany żywienia odbywał się pod okiem profesjonalisty. Z tego powodu zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny dietetyki ciągle wzrasta. 

USOS UJ – czym jest dietetyka?

Studia z dziedziny dietetyki są coraz chętniej wybieranym przez młodych ludzi kierunkiem. Wiele osób jednak zastanawia się czym w ogóle jest dietetyka. Oficjalna definicja podaje, że jest to dziedzina nauki, która zajmuje się żywieniem człowieka – zarówno zdrowego, jak i cierpiącego na różnego rodzaju przypadłości. Dietetykę można podzielić na kliniczną i sportową. Zakres zainteresowań tej dziedziny nauki jest szeroki i zawiera między innymi:

  • biochemiczne podstawy żywienia,
  • zasady żywienia człowieka zdrowego i chorego,
  • zapobieganie chorobom wynikających ze złego odżywiania,
  • psychologia żywienia,
  • kontrolowanie jakości i sposobów przechowywania produktów spożywczych,
  • technologie gastronomiczne.

Charakterystyka studiów dietetycznych 

Studia na kierunku dietetyka
Źródło: Pixabay.com

Kształcenie się na dietetyka może obywać się za pomocą dwóch ścieżek. Po maturze możemy wybrać się do szkoły policealnej  i uzyskać dyplom technika dietetyki, lub zapisać się na studia wyższe i otrzymać tytuł licencjata, lub magistra. W drugim wyborze niewątpliwie pomocny będzie system USOS UJ.

Co wyróżnia kierunek dietetyka?

USOS UJ jest miejscem, w którym możemy zapoznać się z programem nauczania. Licencjackie studia dietetyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim są kompleksowe i przygotowują słuchaczy do wielu różnych aspektów tego zawodu. Studenci uczą się fizjologii i anatomii człowieka, chemii żywności podstaw żywienia. W programie nauczania znalazły się tego niesamowicie ważne praktyki w szpitalu oraz takie przedmioty jak technologia żywności lub zaburzenia odżywiania na tle psychicznym.

Ja więc widać studia na kierunku dietetyka zapewniają bardzo kompleksową edukację dotyczącą żywienia człowieka i przygotowują studentów do pracy w wielu jednostkach zajmujących się poszerzaniem edukacji na temat prawidłowego żywienia. Właśnie dlatego absolwenci podczas studiów odbywają praktyki w takich miejscach jak szpitale czy poradnie dietetyczne. 

Dietetyka a rynek pracy

Obecnie wszystko wskazuje na to, że dietetyka jest zawodem przyszłości. Ze względu na to, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, że żywienie wpływa bezpośrednio na stan naszego zdrowia, dlatego coraz więcej osób poszukuje porady specjalisty. Dietetycy zatrudniani są w takich miejscach jak państwowe i prywatne placówki medyczne, jednostki zajmujące się edukacją z zakresu żywienia człowieka, szkolnictwo czy placówki naukowo badawcze. Więcej o efektach kształcenie przeczytać można w systemie USOS UJ.

Zawód dietetyka wymaga ścisłego kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego przyszli adepci tego kierunku powinni charakteryzować się kontaktowym usposobieniem. Pasja do zdrowego żywienia oraz pomocy drugiemu człowiekowi będzie dodatkowym atutem. Z pewnością warto studiować dietetykę, szczególnie ze względu na to, że popyt na specjalistów od żywienia będzie stopniowo wzrastał.