Odwodniona skóra twarzy może powodować duży dyskomfort. Uczucie ściągnięcia, swędzenie i łuszczenie się naskórka, to tylko niektóre objawy odwodnienia. Warto wiedzieć, że mogą dotyczyć każdego, nie tylko posiadaczy skóry suchej. Dowiedz się, jak zapobiegać powstaniu odwodnionej skóry, a także jakie kosmetyki wybrać do jej pielęgnacji.
Odwodniona skóra twarzy – jak ją rozpoznać?
Odwodnienie skóry widoczne jest najczęściej na pierwszy rzut oka. Brak wystarczającej ilości wody w skórze zmniejsza jej elastyczność, powodując nieprzyjemne skutki – pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie, a także występowanie szorstkich plam oraz uczucie ściągnięcia. Warto wiedzieć, że na skórze odwodnionej szybciej pojawiają się także zmarszczki.
Skóra sucha i odwodniona często uznawane są za podobny problem. Mimo że obydwa problemy mogą skutkować pojawieniem się takich samych objawów, różni je przyczyna powstania.
W przypadku cery suchej mamy do czynienia z produkcją niewystarczającej ilości sebum. W efekcie w skórze suchej brakuje lipidów, zapewniających jej nawilżenie oraz ochronę. Przy tym rodzaju cery często spotykanym problemem jest napięcie, szorstkość i brak elastyczności. Skóra staje się często cienka, co sprzyja szybszemu powstawaniu zmarszczek. Warto wiedzieć, że tego typu przypadłość najczęściej nie dotyczy jedynie twarzy, ale także całej powierzchni skóry.
Przyczyną odwodnienia skóry jest natomiast szybkie wyparowywanie wilgoci z naskórka, przy jednoczesnym nie wystarczającym przekazywaniu wody z głębszych warstw skóry.
Przyczyny odwodnienia skóry
Przyczyn odwodnienia skóry może być kilka. Jedną z nich jest odwodnienie organizmu. Do częstych przyczyn należy także promieniowanie UV, a także mróz i niskie temperatury.
Do odwodnienia skóry może doprowadzić także nieprawidłowa pielęgnacja, np. stosowanie agresywnych w działaniu żeli do mycia lub mydła. Na przesuszenie skóry wpływa także częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Odwodnienie skóry – jak mu zapobiegać?
Odwodnieniu skóry najlepiej zapobiegać, dbając o odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Najlepiej pić dwa litry wody dziennie. Oprócz tego warto chronić twarz przed działaniem czynników, takich jak promieniowanie uv, stosując kremy z filtrem i preparaty nawilżające.
Skóra odwodniona – pielęgnacja skóry odwodnionej
Odwodnieniu skóry można zapobiec, stosując odpowiednie preparaty do czyszczenia i nawilżenia twarzy.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy odwodnionej powinny być delikatne w działaniu i wyposażone w naturalny czynnik nawilżający, taki jak mp. kwas hialuronowy. Do składników, które sprzyjają nawodnieniu skóry należą także ceramidy, kolagen, sorbitol oraz glicerol. To właśnie preparatów bogatych we wspomniane składniki warto szukać, wybierając produkty do codziennej pielęgnacji.
Przy skórze odwodnionej należy również zrezygnować z oczyszczania cery mydłami lub intensywnie działającymi żelami. Tego typu preparaty naruszają płaszcz hydrolipidowy, doprowadzając do wysuszenia naskórka. Zamiast tego lepiej postawić na delikatne w działaniu pianki i emulsję. Dobrze sprawdzi się także płyn micelarny.
Po oczyszczeniu twarzy konieczne jest zastosowanie kremu, który nawilża skórę. Nawodnienie skóry zapewni preparat z zawartością sfingolipidów.
Skórę odwodnioną warto również chronić przed promieniowanie UV oraz wiatrem i mrozem.