Tort weselny

Wspólne krojenie tortu weselnego przez państwa młodych to dziś obowiązkowy punkt każdego wesela. Tradycja ta ma jednak swoją bardzo długą historię. Oto kilka faktów, które warto poznać, by uświadomić sobie, co symbolizuje ten słodki poczęstunek.

Tort zamiast kołacza

Torty jako słodki deser pojawiły się w Polsce na dworze królowej Bony. Z pewnością podawano je w trakcie wesel możnych, ale nie spełniały wówczas charakteru ceremonialnego. Były po prostu rodzajem deseru. I choć na dworach już w XVII wieku istniał zawód „tortarza”, który specjalizował się w ich wykonywaniu, na upowszechnienie się zwyczaju trzeba było jeszcze poczekać. W Polskiej tradycji po oczepinach następowało dzielenie kołacza – kolistego chleba z mąki pszennej lub żytniej, bogato zdobionego. Ważną częścią ceremonii był taniec z kołaczem przy wtórze pieśni ludowych wróżących pomyślność państwu młodym. Tradycja ta zanika tak naprawdę dopiero pod koniec XIX wieku. Wówczas kołacz zastępują torty, które w tym czasie rozpowszechnione są już w krajach Zachodu.

Znaczenie tortu

Dziś symbolikę tortu wiąże się przede wszystkim z jego smakiem – ma wyrażać słodycz wspólnego życia. Państwo młodzi często kroją tort wspólnie, co nawiązuje oczywiście do charakteru całej uroczystości, czyli początku wspólnego życia. Przyjęło się, że państwo młodzi sami kroją tort dla wszystkich gości weselnych w podziękowaniu za obecność na uroczystości.

Jak wybrać idealny tort weselny?

Ten szczególny deser powinien łączyć efektowny wygląd z niepowtarzalnym smakiem. Warto skorzystać z możliwości oferowanych przez współczesne cukiernie. Najczęściej do wyboru będziemy mieć tradycyjne torty angielskie ozdobione masą marcepanową lub śmietanową i udekorowane wedle naszych preferencji kwiatami, owocami lub wstążkami. Popularne są również torty nagie, czyli takie, w których można dostrzec poszczególne warstwy. Dużą zaletą jest to, że cukiernik nie będzie ograniczał nas jeśli chodzi o smak deseru. Możemy zamówić go zgodnie z naszymi upodobaniami.

Jeśli w najbliższym czasie organizujesz wesele w Warszawie lub okolicach i poszukujesz cukierni oferującej pyszne torty weselne na Woli, koniecznie sprawdź ofertę Piekarni Grzybki!