Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Artykuł partnera.

Ciąża jest bardzo wyjątkowym, a zarazem wymagającym okresem w życiu każdej kobiety. Ten wspaniały moment pełny przemian w ciele i życiu sprawia, że czas oczekiwania na maleństwo wymaga od nas sporo poświęceń. Jednak nawet największe trudy i nieprzyjemności, jakie może nieść za sobą ciąża i poród będą wynagrodzone w momencie pojawienia się na świecie potomka. Planując ciążę, warto zadbać o odpowiednią podaż witamin i zdrowy styl życia. Co jeszcze może się zdarzyć w trakcie ciąży i po porodzie?

Jak zmienia się nasze ciało w trakcie ciąży?

Stan błogosławiony, czyli bycie w ciąży, wiąże się ze zmianami na praktycznie każdym obszarze naszego życia. Musimy przygotować zarówno siebie, najbliższych, jak i otoczenie do tego, że niedługo pojawi się nowy członek rodziny. Jednak najbardziej pracochłonne jest przygotowanie się naszego ciała do stworzenia prawidłowych warunków na rozwój dziecka. Macica powiększa się aż dwudziestokrotnie, co może powodować pewien dyskomfort w obszarze pęcherza. Układ rozrodczy kobiety umiejscowiony jest tuż przy nim, co może narazić go na dodatkowe obciążenie w postaci ciągłego parcia na pęcherz i zwiększonej częstotliwości oddawania moczu. Liczne zmiany hormonalne mające miejsce w ciąży przyczyniają się do rozpoczęcia produkcji mleka poprzez powiększenie piersi i aktywowanie kanałów mlecznych, przybieranie na wadze, skurcze łydek, zgagę, wahania nastrojów czy nadmierne łaknienie.

Problem z nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie

Za prawidłową kontrolę oddawania moczu odpowiadają kobiece mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. W trakcie ciąży ulegają one osłabieniu. Objawia się to bardzo częstym oddawaniem moczu oraz niekiedy utratą kontroli w jego wstrzymywaniu, kiedy nie mamy możliwość pójścia do toalety. Jednak nie tylko takie objawy mogą się zdarzyć. Często spotykamy się z mimowolnym popuszczaniem moczu w ilości kilku kropel podczas kichnięcia, kaszlu czy śmiechu. Nie jest to absolutnie powód do wstydu, albowiem układ fizjologiczny i biologiczny kobiet jest narażony na tego typu zdarzenia, zwłaszcza w pewnych okresach życia. Do takich zalicza się typowe wysiłkowe nietrzymanie moczu, okres ciąży i połogu oraz okres menopauzalny.

Skuteczne sposoby na walkę z nietrzymaniem moczu

Kiedy zauważymy u siebie objawy nietrzymania moczu w trakcie ciąży, warto być na nie przygotowanym. W tym celu przyda się zaopatrzenie w niezbędne środki higieny osobistej i zabezpieczającej bieliznę. Są to wkładki higieniczne bądź w poważniejszych przypadkach bielizna chłonna i podkłady poporodowe (również się przydadzą w początkowym okresie połogu). Wkładki higieniczne pomogą zabezpieczyć niewielkie ilości popuszczanego moczu w trakcie ciąży. Wtedy na skutek ucisku macicy na pęcherz i osłabienia mięśni Kegla może zdarzyć się nietrzymanie moczu. Jeżeli problem się pogorszy, co bardzo często następuje po porodzie przebytym siłami natury, z pomocą przychodzi nam specjalistyczna bielizna chłonna Elly. Firma posiada szeroką gamę produktów idealnie dopasowanych do skali problemu. Dodatkową pomocą mogą być samodzielnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na napinaniu i powolnym rozluźnianiu tych mięśni kilka razy dziennie.