mała dziewczynka ma w uszach swoje pierwsze kolczyki

Rodzice bardzo często nie mogą doczekać się założenia pierwszych kolczyków u dziecka. Nie warto jednak zanadto śpieszyć się z taką decyzją, aby odpowiednio przygotować się wraz z pociechą zarówno do samej procedury, jak i do późniejszego noszenia biżuterii na uszach. Oto co, należy wziąć pod uwagę, zanim wybierzemy się z dzieckiem na zakładanie kolczyków.

Kiedy jest odpowiedni moment na pierwsze kolczyki?

Czas na założenie pierwszych kolczyków nie jest w żaden sposób ustalony. Część osób decyduje się na taki krok już u niemowlęcia, aby mieć pewność, że maluch nie będzie pamiętał zabiegu. Jednak zdecydowana większość rodziców mówi o wieku, w którym dziecko z pełną świadomością decyduje się na założenie kolczyków. Jest to kwestia związana przede wszystkim z odpowiednią pielęgnacją uszu z kolczykiem i zachowania właściwej ostrożności. Trudno oczekiwać takiej dojrzałości od niemowlęcia, ale już kilkuletnie dziecko z pewnością zrozumie, jak ma postępować z uszami, w których znajduje się biżuteria.

W jaki sposób zakładać kolczyki dziecku?

Gdy zadecydujemy o założeniu pierwszych kolczyków dziecku, musimy wybrać jeszcze sposób, w jaki cała procedura ma zostać przeprowadzona. Oczywiście, nie wolno samodzielnie wykonywać takiego zabiegu – ani igłą, ani naostrzonym kolczykiem, ponieważ nie mamy wtedy żadnej gwarancji higieniczności, ani estetycznego efektu założenia biżuterii. W przypadku dzieci najkorzystniej jest zdecydować się na zakładanie kolczyków specjalnym aparatem. Istnieją sterylne systemy, które skracają taki zabieg do absolutnego minimum, ponieważ opierają się na założeniu dwóch kolczyków jednocześnie. Jest to nie tylko sposób na przyspieszenie całej procedury, ale przede wszystkim na oszczędzenie dziecku stresu.

Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziecka?

Kolczyki, które rodzic wybiera, aby założyć je swojemu dziecku po raz pierwszy, powinny być przede wszystkim antyalergiczne. Tak zwane kolczyki lecznicze usprawniają gojenie się uszu i gwarantują, że skóra nie zareaguje w niekorzystny sposób na kontakt z metalem. Zdecydowanie nie sprawdzą się tutaj kolczyki zawierające nikiel, który jest jednym z najczęściej alergizujących dodatków do biżuterii. Dziecko może mieć też alergię na srebro, a nawet na złoto, dlatego za najbezpieczniejszą uchodzi w tym przypadku biżuteria tytanowa. Tytan medyczny zawiera minimalne ilości niklu, wiele razy mniej niż ma to miejsce w przypadku polecanej stali chirurgicznej. Jest też trwały i lekki, dzięki czemu będzie dla dziecka wygodny w noszeniu i odporny na uszkodzenia.

Małe, duże, wiszące… jakie powinny być pierwsze kolczyki?

Zarówno w momencie założenia, jak i przez pierwszy rok po zabiegu, kolczyki powinny być komfortowe w noszeniu i proste do utrzymania w czystości. W przypadku dzieci nie może to być biżuteria zbyt duża, wisząca, z elementami dekoracyjnymi, które zaczepiałyby się o włosy czy ubrania. Kolczyki powinny być natomiast lekkie i niewielkie, łatwe do utrzymania w higienicznej czystości, o którą rodzice muszą dbać wraz z dzieckiem. Na tym tle ponownie dobrze sprawdza się biżuteria tytanowa, która ma najczęściej formę sztyftu, czyli tak zwanych kolczyków wkrętek. Ozdobny element kolczyka jest niewielki – ma zwykle postać perełki, serduszka czy gwiazdki, która nie zahacza o włosy czy garderobę podczas przebierania się. Poza tym taka delikatna biżuteria to najlepszy, uniwersalny i bezpieczny wybór dla dziecka. Sprawdzi się i w szkole, i przy wizytowych stylizacjach. Pozwoli również nie martwić się o wypadek w trakcie zabawy.