Artykuł sponsorowany.
Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian chorobowych skóry występująca głównie u niemowląt, ale nie tylko. Może ona również pojawić się u osób dorosłych borykających się np. z problemem nietrzymania moczu. Dowiedz się, czym jest, jakie są przyczyny i objawy, a także jak sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry poradzić.
Czym jest to schorzenie?
Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS; diaper dermatitis) to stan zapalny skóry, któremu towarzyszą zmiany jej wyglądu i mogą mieć one postać grudek, pęcherzyków, nadżerek itd. Można również zaobserwować łuszczenie się naskórka, a zmiany te pojawiają się w obrębie przylegania pieluszki. Dzieje się tak na skutek tego, że cienka skóra maluszka nie jest jeszcze odporna na podrażnienia czy odparzenia. Najczęściej z tym problemem borykają się niemowlęta pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. Często jednak to schorzenie skórne spotyka się u osób w podeszłym wieku lub obłożnie chorych, u których występuje nietrzymanie moczu i kału.
Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry może zostać wywołane na skutek wielu czynników o różnym podłożu. Oto najczęściej występujące (ale nie jedyne) przyczyny tej dolegliwości:
- otarcia, które są dość oczywistą konsekwencją założonej pieluszki, ale też skutkiem intensywnego pocierania skóry;
- maceracja naskórka, czyli narażenie skóry na wilgoć — ten sposób staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia i rozwój bakterii, przed którymi wrażliwa skóra nie jest w stanie się bronić;
- nieprawidłowa higiena, czyli zbyt rzadkie zmienianie pieluch;
- długotrwała antybiotykoterapia — osłabia układ odpornościowy i skórę;
- uczulenie wywołane przez alergeny znajdujące się w pieluszkach lub preparatach pielęgnacyjnych. Alergia prowadzi do powstania alergicznego wyprysku pieluszkowego.
Jak są objawy PZS?
Aby rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry, należy znać jego objawy.
Na pewno dobrze jest być wyczulonym na wygląd skóry, ponieważ pierwszym objawem jest najczęściej zauważalne zaczerwienie. Często towarzyszy mu świąd, który zwiększa dyskomfort funkcjonowania. Czasem następuje też łuszczenie skóry. Wraz z nasileniem objawów zapalnych dochodzi również do pojawienia się grudek i pęcherzyków. Ich obecność może również świadczyć o dodatkowym zakażeniu drożdżakami.
Jak leczyć PZS?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ leczenie pieluszkowego zapalenia skóry to proces, który zależy w dużej mierze od przyczyn dolegliwości. Pieluszkowe zapalenie skóry powinien zdiagnozować lekarz i wskazać dalsze kroki postępowania. Jeśli zmiany mają zaostrzoną postać, to na pewno lekarz włączy leczenie antybiotykiem i substancjami przeciwzapalnymi. Podczas leczenia należy również pamiętać o prawidłowej higienie oraz wietrzeniu podrażnionej okolicy. Zmiany skórne będące następstwem tej dolegliwości, należy złagodzić za pomocą specjalnych preparatów na odparzenia. Ich szeroki wybór możesz znaleźć na stronie: sudocrempolska.pl. Tylko specjalistyczne preparaty pomogą zmniejszyć stan zapalny, a tym samym złagodzą nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu.
Jak unikać pieluszkowego zapalenia skóry?
Jest to niestety jedna z tych dolegliwości, która lubi nawracać. Odpowiednia profilaktyka pomoże zapobiec wystąpieniu tego problemu w przyszłości. Poznaj kilka najważniejszych zaleceń, które zmniejszą ryzyko pieluszkowego zapalenia skóry.
- Codziennie dbaj o prawidłową higienę. Okolica pieluszkowa jest wymagająca, ponieważ jest delikatna, a co za tym idzie, w większym stopniu jest narażona na podrażnienia. Dobór odpowiedniego preparatu to podstawa. Powinien być przyjazny dla wrażliwej skóry i nie powodować alergii. Pamiętaj również o wietrzeniu okolicy pieluszkowej.
- Wybór odpowiedniego rozmiaru pieluszki jest bardzo ważny. Nie może ona uciskać i wywoływać jakiegokolwiek dyskomfortu.
- Częsta zmiana pieluszek zapobiega podrażnieniom, ponieważ mocz i kał sprzyjają stanowi zapalnemu. U noworodków należy zmieniać pieluszkę nawet co godzinę!