Regularne spożywanie ryb w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu. Przy ich wyborze warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Może się bowiem okazać, że dany okaz jest nieświeży, a w jego organizmie nagromadzone są metale ciężkie.
Oczy
Wybierając idealny produkt, należy wziąć pod uwagę zapach ryby. Nie powinien on być zbyt intensywny. Należy również zwrócić uwagę na wygląd oczu. Zdrowe ryby mają wyraźnie zaznaczoną źrenicę oraz wypukłą gałkę oczną. U niektórych gatunków element ten może mieć płaską formę. Zdrowe i świeże ryby, jak np. łosoś MOWI, mają również błyszczące oczy, pozbawione wszelkich zmętnień.
Mięso
Jakość produktu można również sprawdzić, dotykając palcem okolicy grzbietu. Jeśli mięso jest sprężyste i elastyczne, oznacza to, że ryba nie była długo przechowywana. Pod uwagę warto też wziąć wygląd płetw. Powinny one mieć naturalny kształt i regularną strukturę. Świeże ryby mają ponadto jednolitą, błyszczącą oraz sprężystą skórę. Na jej powierzchni powinien być widoczny przezroczysty śluz.
Oznakowanie
Przed zakupem produktu warto również upewnić się, że na jego opakowaniu znajdują się informacje dotyczące obszaru połowu, metody produkcji oraz daty minimalnej trwałości. W przypadku wyboru ryby glazurowanej należy sprawdzić, czy warstwa wody oraz lodu nie jest zbyt duża. Dla ochrony produktu przed zepsuciem wystarczy pięć procent mrożonej otoczki. Jeśli warstwa glazury jest większa, wówczas lepiej zrezygnować z zakupu ryby. Do mrożonych produktów często dodaje się związki fosforu, wiążące wodę – klientom sprzedaje się wtedy ryby, zawierające małą ilość tkanki mięsnej. Warto również dodać, iż eskolar to popularna, maślana odmiana bezkręgowców. Zawiera ona woski, które nie są trawione przez ludzki organizm. Ryba maślana nie może być sprzedawana luzem. Na opakowaniach produktu powinny być zawarte informacje na temat ryzyka zatrucia.
Kupując ryby należy być szczególnie uważnym. Najlepiej przy tym korzystać z oferty sprawdzonych hodowców. Można dzięki temu zniwelować ryzyko natrafiania na okaz nieświeży lub zanieczyszczony szkodliwymi substancjami, którego spożycie z pewnością nie wpłynie dobrze na organizm.