Kobieta szuka odpowiedniej pielęgnacji dla swoich włosów

Gęste, lśniące i zdrowo wyglądające włosy są marzeniem wielu kobiet. Niestety tylko nieliczne są ich szczęśliwymi posiadaczkami. Zdecydowana większość mierzy się z różnymi problemami, które powodują, że wygląd ich włosów jest daleki od ideału. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Jednak metoda pozwalająca na przywrócenie włosom zdrowego wyglądu w większości przypadków jest tylko jedna – odpowiednia pielęgnacja. To na niej warto skupić swoją uwagę, dopasowując jej zakres do aktualnych potrzeb włosów. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Co na suche włosy?

Suche i zniszczone, matowe i pozbawione blasku włosy przede wszystkim wymagają nawilżenia i głębokiego odżywienia, które przywróci im elastyczność i zdrowy wygląd. Dlatego wszystkie produkty przeznaczone do ich pielęgnacji powinny zawierać składniki wpływające na poprawę kondycji włosów, które będą je zabezpieczać przed nadmierną utratą wody. Wśród tych najbardziej pożądanych znajdują się m.in.

  • prowitamina B5, która nawilża włosy i zapobiega rozdwajaniu końcówek,
  • minerały pochodzenia naturalnego odpowiadające za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia włosów,
  • olejek z awokado oraz olejek jojoba, które regenerują włosy i nadają im połysk,
  • masło karite, czyli tłuszcz z afrykańskich migdałów poprawiający elastyczność włosów i ich nawilżenie,
  • kolagen, który poza nawilżaniem odpowiada również za sprężystość włosów,
  • gliceryna ograniczająca nadmierną utratę wody ze struktury włosów.

Dzięki takiemu kompleksowi cennych składników każdy z produktów przeznaczonych do codziennego mycia i pielęgnacji włosów ma szansę poprawić ich kondycję oraz wygląd. Ważne, by produkty te używać systematycznie. Tylko wówczas ich stosowanie będzie mogło przynieść oczekiwane rezultaty. 

Co jest dobre na wypadanie włosów?

Kolejny, dość powszechny problem dotyczy nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny utraty włosów mogą być bardzo złożone. Niekiedy wypadanie włosów jest symptomem niedoboru cennych dla organizmu minerałów i witamin, zaburzeń hormonalnych, a także niektórych schorzeń. Dlatego w przypadku silnej i długotrwałej utraty włosów należy skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić przyczynę wypadania włosów i wdrożyć odpowiednie metody postępowania. 

Najczęściej jednak wypadanie włosów ma charakter przejściowy i wystarczą domowe sposoby, by problem ten wyeliminować. Walkę z nim należy rozpocząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Zdrowa, zbilansowana dieta, dostarczająca do organizmu cennych składników odżywczych, bardzo mocno wpływa na kondycję włosów oraz skóry głowy i pozwala zahamować nadmierne wypadanie włosów.

Ponadto do domowej pielęgnacji włosów należy włączyć produkty, które zawierają składniki odżywcze, wzmacniające cebulki włosów. Poza odżywczym szamponem, odżywką oraz maską do włosów warto również sięgnąć po peeling do skóry głowy. Zadaniem tego kosmetyku jest usunięcie z powierzchni skóry martwego naskórka, nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń, które zalegając wokół cebulek włosów, utrudniają składnikom odżywczym przenikanie do ich wnętrza i tym samym właściwe odżywianie. Skutkuje to osłabieniem cebulek, które nie są w stanie utrzymać łodygi włosa, przez co włosy wypadają.