dieta ziemniaczana

Utrata zbędnych kilogramów to nie lada wyzwanie dla niejednej osoby. Jednak stosując odpowiednio dobraną dietę, można sprawić, że sylwetka stanie się smuklejsza. Jedną z takich diet jest dieta ziemniaczana. Jak się okazuje, wbrew obiegowej opinii, ziemniaki nie są wcale tuczące, a ich indeks glikemiczny jest dosyć niski. Oczywiście dodając do ziemniaków zawiesiste sosy, czy też przygotowując je w nieodpowiedni sposób, nie mamy co liczyć na to, że wygląd naszej sylwetki widocznie się poprawi. Czy dieta ziemniaczana faktycznie wspomaga proces odchudzania? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy wpis.

Kilka słów o ziemniakach

Ziemniaki dominują w naszej diecie, ponieważ jest to bardzo uniwersalny produkt, który pasuje do praktycznie każdego dania. To, że ziemniaki są tuczące to oczywiście mit, ponieważ w 100 g ugotowanych ziemniaków znajduje się co najwyżej 86 kcal. Dzięki temu, że mają one dodatkowo niski indeks glikemiczny, to z powodzeniem mogą być spożywanie przez osoby zmagające się z cukrzycą, jednak w niezbyt dużych ilościach. Ziemniaki to bardzo wartościowe produkty, które dostarczają naszemu organizmowi nie tylko niewiele kalorii, ale również cenne dla naszego zdrowia wartości odżywcze, takie jak witaminy, minerały oraz białko.

Ziemniaki w diecie i ich właściwości prozdrowotne

Gotowane ziemniaki zawierają w sobie łatwo przyswajalną skrobię, dlatego też polecane są do spożycia w szczególności tym osobom, które cierpią na choroby układu pokarmowego. Ziemniaki w diecie powinny zagościć również u osób, które zmagają się z problemem nieprzyjemnych zaparć, gdyż z uwagi na sporą zawartość błonnika wspomagają proces trawienia pokarmów.

Dzięki tej właściwości ziemniaki wspomagają również proces odchudzania, dlatego też, jeśli zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, to powinniśmy spożywać ziemniaki tak często, jak to tylko możliwe. Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie dodawać do nich tłustych mięs i sosów, gdyż wówczas ich wartość kaloryczna drastycznie wzrasta. Świeżo ugotowane ziemniaki mają bardzo niski indeks glikemiczny i niewiele kalorii, jednak poddając ten produkt takim procesom jak smażenie czy pieczenie, możemy raz na zawsze zapomnieć o ich odchudzających właściwościach.

Dieta ziemniaczana: o czym należy pamiętać?

Dieta ziemniaczana trwa dwa tygodnie i polega na spożywaniu dwa razy dziennie posiłków przygotowywanych na bazie ziemniaków. W jaki jednak sposób powinniśmy przygotowywać ziemniaki, aby ich spożycie wspomogło proces odchudzania? Ziemniaki możemy wyłącznie:

  • piec w folii,
  • gotować (najlepiej w mundurkach lub na parze).

Dzięki tym dwóm procesom ziemniaki zachowają wszystkie swoje wartości odżywcze oraz właściwości, które podczas procesu odchudzania są nieocenione.

Podczas przygotowywania ziemniaków musimy jednak pamiętać, o tym, aby obierać je dosyć cienko i zbyt długo nie moczyć ich wodzie, gdyż w innym przypadku utrata substancji odżywczych może być dosyć spora.

Co jest jeszcze istotne w diecie ziemniaczanej?

dieta ziemniaczana
Źródło: Pixabay.com

Oczywiście odpowiednia podaż płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody mineralnej, zielonej herbaty lub świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych. Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry wskazanych powyżej płynów. Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej, która w procesie odchudzania jest niezastąpiona. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zapisać się na siłownie, ponieważ wystarczy krótki spacer, jazda na rowerze, czy też inna tego typu forma wysiłku fizycznego.

Jakich efektów diety ziemniaczanej możemy się spodziewać?

W ciągu dwóch tygodni przebywania na diecie ziemniaczanej można schudnąć nawet 4 kilogramy, co przyznajmy, jest dosyć dobrym wynikiem.

Dla kogo dieta ziemniaczana nie jest wskazana?

Z diety ziemniaczanej nie powinny w szczególności korzystać osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, a także kobiety będące w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli chodzi o diabetyków, to pomimo tego, iż ziemniaki mają stosunkowo niski indeks glikemiczny, to jednak nie powinny być konsumowane w zbyt dużych ilościach.