Kobieta z wrażliwą skórą na twarzy

Niestety posiadaczki i posiadacze skóry wrażliwej nie mają łatwego życia. Konieczność unikania pewnych bodźców czy substancji jest dosyć kłopotliwa i często może nam wyznaczać nawet właściwy rytm dnia. W jaki sposób możemy sprawić, by skóra wrażliwa była mniej reaktywna? Czym skóra wrażliwa różni się od skóry alergicznej i czy preparaty hipoalergiczne będą tutaj dobrym pomysłem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, więc zapraszamy do lektury!

Skóra wrażliwa – czym jest?

Skóra wrażliwa to bardzo częste schorzenie – szacuje się, że obecnie zmaga się z nim około jednej trzeciej całej światowej populacji. Posiadaczkami skóry wrażliwej częściej są kobiety niż mężczyźni – skóra wrażliwa to przypadłość diagnozowana w 60% przypadków u kobiet, w stosunku do 40% przypadków u mężczyzn. Co to w ogóle oznacza, że nasza skóra jest wrażliwa?

Skóra wrażliwa w porównaniu do skóry nietkniętej tym problemem jest po prostu bardziej reaktywna. Co to oznacza? Mówiąc najogólniej, skóra wrażliwa czuje bardziej – jej posiadacze mocniej poczują zimno, ciepło, dotyk czy szczypanie. Wynika to z dwóch czynników – po pierwsze osoby ze skórą wrażliwą mają trudność z utrzymaniem w dobrym stanie ich warstwy hydrolipidowej, czyli naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Skóra pozbawiona swojego ochronnego płaszcza będzie zdecydowanie bardziej narażona na wzmożone reakcje po bodźcu. Po drugie skóra wrażliwa wynika często z przyczyn genetycznych, w wyniku których skóra wydziela więcej neuroprzekaźników niż normalnie, co jest przyczyną mocniejszego odczuwania i reagowania.

Skóra wrażliwa, czyli możliwe podłoże pod dalsze problemy

Niestety nie mamy tutaj dobrych wiadomości – skóra wrażliwa jest możliwym podłożem pod dalsze problemy. Zaburzenia w działaniu bariery hydrolipidowej może stać się przyczyną wystąpienia takich schorzeń jak egzema, łojotokowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Warto jest mieć tego świadomość, gdyż jeśli będziemy dbali o naszą wrażliwą skórę w odpowiedni sposób, znacznie zmniejszamy szanse na pojawienie się wyżej wymienionych chorób. Ich pozbycie się jest znacznie trudniejsze niż opieka nad skórą wrażliwą i często wymaga użycia specjalistycznych zabiegów czy farmakologii, zdecydowanie nie warto więc dopuścić do sytuacji, kiedy się pojawią.

Skóra wrażliwa – jak możemy o nią zadbać?

W przypadku wystąpienia zjawiska, jakim jest skóra wrażliwa, podstawą skutecznej pielęgnacji jest używanie odpowiednich kosmetyków. Osoby z nadwrażliwą skórą powinny mieć świadomość, że używanie agresywnej chemii myjącej, takiej jak żele pod prysznic czy mydła z SLS, mogą zaognić ich problem. Mocne środki myjące mają swoje zastosowanie, jednakże nie powinno się ich nadużywać, zwłaszcza jeśli zmagamy się z wrażliwą skórą. Dzieje się tak dlatego, że zawarta w nich chemia zmywa z powierzchni naszej skóry nie tylko różne zanieczyszczenia, ale także wspomnianą wcześniej barierę hydrolipidową. Jeśli więc naturalnie masz problem z warstwą ochronną skóry i dodatkowo potraktujesz ją mocną chemią, możesz sprawić, że ta będzie funkcjonowała jeszcze gorzej.

Kolejnym ważnym wyzwaniem, jakie stawia przed nami skóra wrażliwa, jest jej dokładne nawilżenie. Jego utrzymanie jest o tyle problematyczne, że za to także odpowiada bariera hydrolipidowa. Co więc możemy zrobić? Przede wszystkim należy postawić na regularne używanie kremów nawilżających. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pomimo faktu, że skóra wrażliwa i skóra alergiczna to zupełnie inne rzeczy, preparaty hipoalergiczne będą tutaj bardzo dobrym pomysłem. To samo tyczy się wszystkich nawilżających kremów i innych kosmetyków – powinny być one w miarę możliwości naturalne i pozbawione mocnej chemii.

Ostatnią kwestią, jaką dzisiaj poruszymy, jest konieczność zapewnienia skórze wrażliwej odpowiedniej ochrony. Nasza skóra będzie reagowała mocniej na silne zjawiska atmosferyczne, takie jak upały czy mrozy, ale też chociażby wiatr. Oczywistym jest to, że mieszkając w naszym klimacie, nie możemy ich uniknąć, warto jednak pamiętać o warstwach ubrania, które ochronią nas przed mocnymi wahaniami temperatur czy silnym wiatrem.