Kobieta w ciąży trzyma w dłoni USG

Artykuł partnera.

Ciąża jest specjalnym okresem w życiu kobiety, która odpowiada przecież wtedy nie tylko za swoje zdrowie, ale również za rozwój rosnącego w niej dziecka. Ze względu na intensywne zmiany hormonalne pojawiają się u kobiet różne dolegliwości jak zaburzenia łaknienia, nudności czy brak energii. Wszystkie one mogą wpływać niekorzystnie na przyswajanie kalorii, witamin i substancji odżywczych do organizmu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę kobiety ciężarnej. Czy musi jednak ona spędzać kilka godzin dziennie przy kuchence, aby przygotować posiłki zdrowe i pożywne? Co gdy i tak pojawią się nudności? Jak radzić sobie z obniżoną ilością energii spowodowaną ciążą? Czy braki pewnych substancji w diecie mają wpływ na rozwój dziecka?

Dieta kobiety w ciąży – jakich produktów należy unikać dla dobra dziecka?

W ciąży (ale nie tylko) powinno jeść się duże porcje warzyw i owoców. Ważna jest również odpowiednia ilość nabiału. Nie wszystkie produkty będą jednak dobrze wpływały na kobietę i jej rosnące dziecko. Przede wszystkim ginekolodzy zalecają rezygnację z przetworów z mleka niepasteryzowanego. Dotyczy to również surowych ryb oraz tych wędzonych na zimno. Ma to być prewencja przed trudnymi do leczenia w ciąży schorzeniami bakteryjnymi. Kolejną istotną rzeczą, jest bardzo dokładne mycie warzyw i owoców – niezależnie od ich pochodzenia. Te zasady nie są zbyt restrykcyjne i trzymanie się ich nie wpłynie niekorzystnie na ilość spożywanych posiłków.

Czy pełnowartościowe posiłki muszą być przygotowywane przez wiele godzin?

Jednym z objawów ciąży jest ciągła senność i braki energii. Co w takiej sytuacji z przygotowaniem pełnowartościowych posiłków? Pomocny będzie catering Wrocław, gdzie zamówić można dopasowaną do potrzeb i preferencji dietę. Nie trzeba się martwić o to kto przygotuje jedzenie i w jakim czasie. Dzięki temu przyszła mama będzie miała zawsze posiłki pod ręką – a te będą przygotowywane w koordynacji z wyspecjalizowanym dietetykiem. Catering we Wrocławiu to szybka i łatwa droga – przecież ciąża powinna być przyjemnym czasem, a nie takim spędzonym przy garnkach w kuchni.

Dodatki do posiłków, które zniwelują ciążowe nudności?

Poranne nudności męczą dużą grupę przyszłych mam. W ekstremalnych sytuacjach nudności trwają całą ciążę i nie mają określonej pory. Kobieta może wtedy przyjmować tylko określone posiłki – tak zwane zachcianki ciążowe. Są jednak dobre sposoby, aby zminimalizować nudności w ciąży. Do posiłków należy dodawać imbir, który działa przeciwwymiotnie. Innym sposobem jest polizanie odrobiny soli już po zakończeniu jedzenia. Metody te mogą zadziałać i zminimalizować nieprzyjemne, ciążowe nudności.

Czy można zaszkodzić dziecku poprzez ubogą dietę czy ciążowe nudności?

Kobieta w ciąży, o ile będzie przyjmowała kalorie i jej łożysko będzie wydolne nie zagłodzi dziecka. Panuje zasada, że organizm najpierw przekazuje substancje odżywcze dziecku, a dopiero później matce. Dlatego nawet gdy ilość kalorii przyswajanych przez organizm jest niezbyt duża, matka odda dziecku zapasy zgromadzone w jej ciele jeszcze przed ciążą.