Dieta na zaparcia

Zaparcia mogą być prawdziwym problemem – szczególnie gdy musisz wyjść z domu. Z tego powodu warto zadbać o to, by Twoja dieta była pełna cennych składników minimalizujących ryzyko wystąpienia takich dolegliwości. Co warto jeść, by raz na zawsze pozbyć się zaparć?

Produkty bogate w błonnik pokarmowy w diecie na zaparcia

Produkty bogate w błonnik pokarmowy pozwalają na poradzenie sobie z zaparciami. Z tego powodu warto włączyć je do codziennej diety. Ich działanie to m.in.:

  • przyspieszenie działania jelit,
  • skrócenie czasu, w którym treść pokarmowa znajduje się w jelicie grubym,
  • zmniejszenie pochłaniania wody ze stolca,
  • zwiększenie częstotliwości wypróżnień.

Produkty bogate w błonnik pokarmowy nie muszą znaleźć się w każdym posiłku. Czasem wystarczy ich niewielki dodatek, na przykład w postaci razowego pieczywa w kanapkach. Dziennie warto spożywać około 35 g błonnika. W ten sposób można uniknąć wystąpienia zaparć i zachować zdrowie.

Jakie produkty są bogate w błonnik pokarmowy?

Niektóre produkty zawierają znacznie więcej błonnika niż inne. Warto włączyć je do swojej codziennej diety. W ten sposób można nie tylko walczyć z już powstałymi zaparciami, lecz także im przeciwdziałać. W błonnik pokarmowy są bogate następujące produkty:

  • płatki owsiane,
  • jęczmień,
  • warzywa,
  • owoce,
  • kasze,
  • otręby.

Najwięcej błonnika zawierają takie warzywa jak marchewka, dynia, buraki czy brokuły. Jeśli chodzi o owoce, warto sięgać po porzeczki, jabłka czy gruszki. Dobrym wyborem są też produkty tego typu w suszonej wersji. Świetnym pomysłem okazuje się przygotowywanie owsianki z owocami.

Dobrze sprawdzi się też picie zmielonego siemienia lnianego. Pozwala ono na poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami związanymi z żołądkiem, szczególnie gdy jest on nadwrażliwy.

Trzeba pamiętać, że błonnik wchłania duże ilości wody. Dieta bogata w ten składnik powinna więc wiązać się z piciem co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Inaczej bóle brzucha i zaparcia mogą się nasilić, dlatego jest to tak istotne. Najlepiej popijać wodę przez cały dzień, małymi łykami. Osoby aktywne muszą pić znacznie więcej płynów. Podobnie jest także w trakcie gorących dni.

Catering dietetyczny jako sposób na poradzenie sobie z zaparciami

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z cateringu dietetycznego, takiego jak Nice To Fit You. W ten sposób można spożywać odpowiednio zbilansowane posiłki bez konieczności ich samodzielnego przygotowywania. To dobry sposób dla osób zabieganych, które nie mają czasu, by samodzielnie pozbyć się zaparć. W skład posiłków z cateringu dietetycznego wchodzą różnego rodzaju zboża, a także owoce i warzywa.

Gotowe posiłki z cateringów dietetycznych znacznie ułatwiają codzienne żywienie. Nie wymagają robienia zakupów, smakują świetnie i są pełne wysokiej jakości składników. Dzięki nim nie trzeba samemu zastanawiać się nad włączeniem do swojej diety błonnika. Takie danie są bowiem komponowane przez specjalistów, którzy wiedzą, jak zadbać o prawidłowe działanie układu pokarmowego.