Przyrządzone śledzie z owocami i warzywami na talerzu
Śledzie w polskiej kuchni goszczą już od bardzo dawnych czasów. To wyjątkowo smaczne ryby, które można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Jada się je zarówno w domach, jak i ekskluzywnych restauracjach. Znakomicie wypadają w roli i przystawki, i głównego dania – wszystko zależy od konkretnych preferencji i pomysłowości kucharza.

Śledzie są zdrowe!

Jedną z najważniejszych przesłanek przemawiających za tym, aby włączyć śledzie do diety, są ich cenne wartości odżywcze. Ryby te są niskokaloryczne – 100 g to niecałe 160 kcal, przy czym oczywiście mowa tu o produktach bez żadnych dodatków. Pomimo stosunkowo niskiej kalorycznej śledzie są zaliczane do tłustych ryb. Co więcej, znakomita większość znajdujących się w nich tłuszczów to korzystne dla ludzkiego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe na czele z tłuszczami omega-3. Na tym jednak nie kończą się zdrowotne właściwości tych ryb. Są one bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, a także witamin A, D i E oraz witamin z grupy B. Oprócz tego zawierają całkiem sporo żelaza, cynku, miedzi, fosforu i jodu. Wszystkie te składniki są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania licznych narządów, w tym m.in. serca i wzroku. Z racji na swoje wartości odżywcze śledzie wzmacniają też układ kostny, a przy tym same w sobie nie są ciężkostrawne.

Śledzie są powszechnie dostępne!

Obecnie z zaopatrzeniem się w śledzie nie ma najmniejszego problemu. Można je dostać i w niewielkich sklepikach rybnych oraz w supermarketach, np. w Carrefourze. Są sprzedawane w różnych formach. Polacy najchętniej kupują matjasy – czyli filetowane ryby pozbawione skóry, które nadają się do jedzenia już po krótkim namaczaniu. Wystarczy godzina do dwóch namaczania, aby przygotować je do dalszej obróbki. Oprócz matjasów sporą popularnością cieszą się śledzie marynowane w zalewie octowej oraz śledzie solone, których intensywny smak uzyskuje się dzięki konserwowaniu w solance o dość wysokim stężeniu. Nieco gorzej jest z dostępnością śledzi wędzonych oraz surowych, niemniej jeśli uda się je dostać, to jak najbardziej warto pokusić się o ich zakup. Nadmienić jeszcze wypada, że śledzie są sprzedawane pod postacią płatów do przyrządzenia we własnej kuchni oraz jako gotowe produkty, np. filety śledziowe w sosie tatarskim czy meksykańskim, koreczki czy uwielbiane przez Polaków ryby w śmietanie – każdy znajdzie to, co najbardziej mu odpowiada.

Śledzie nie są drogie!

Mówiąc o zaletach śledzi, nie sposób nie wspomnieć o aspekcie finansowym. Pomimo tego, że w ostatnim czasie ceny wszystkich produktów spożywczych poszły w górę, to śledzie wciąż są przystępne pod względem cenowym. Jeżeli komuś zależy na wdrażaniu do jadłospisu zdrowych ryb i nieponoszeniu przy tym mocno obciążających kieszeń wydatków, śledzie są strzałem w dziesiątkę.

Śledzie da się przyrządzić na rozmaite sposoby!

Niewątpliwym atutem śledzi jest to, że da się je przyrządzać na wiele sposobów – nie ma zatem opcji, aby się po prostu znudziły. Przykładowo filety śledziowe w śmietanie świetnie smakują na zimno z cebulą, kwaśnym jabłkiem i ogórkiem konserwowym. Można też je serwować z gorącymi ziemniakami – wtedy zamieniają się w proste i syte danie obiadowe. Rzecz jasna polska kuchnia to nie tylko śledź w śmietanie. Nie wolno zapomnieć o śledziach marynowanych w occie z rozmaitymi dodatkami, a także o śledziach w oleju, do których pasuje cebula, ogórki konserwowe i kiszone, rodzynki, suszona żurawina itp. Śledzie solone doskonale pasują m.in. do sałatek. Z kolei surowe śledzie idealnie nadają się do panierowania i smażenia.

Śledzie są dobre na co dzień i od święta!

Wielu osobom śledzie kojarzą się głównie z Bożym narodzeniem – absolutnie nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole. Nie oznacza to jednak, że są one produktami przeznaczonymi do spożywania jedynie od święta. Nic bardziej mylnego! Śledź jest dobry także i na co dzień. Ilość sposobów, na jakie da się go przyrządzić, sprawia, że fantastycznie wypada w roli produktu, po który można sięgać i na śniadanie, i na kolację. Jest to jedna z tych ryb, które odznaczają się uniwersalnym charakterem – nic więc zatem dziwnego, że ma tylu wielbicieli w Polsce i na całym świecie.

Śledzie są smaczne!

Ostatnim – wydawać by się mogło prozaicznym – powodem, dla którego opłaca się wzbogacić dietę o śledzie, jest ich wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Zadowoli on podniebienia nawet najbardziej wymagających osób, które potrafią docenić niezwykłe walory smakowe tych ryb. Smak śledzi w ogromnej mierze zależy do tego czy są surowe, czy konserwowane – a jeśli tak, to jakimi metodami. Niemałe znaczenie mają ponadto zastosowane dodatki. Kupując śledzie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na okres ich przydatności do spożycia. Nie ma nic gorszego, niż przeterminowana ryba. Wybierając gotowe wyroby ze śledziami, należy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat składu. Zasada jest tu prosta: im on krótszy, tym lepiej. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w śledzie u sprawdzonych i godnych zaufania sprzedawców.