Łysienie plackowate.

Gęste i bujne włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego to całkowicie zrozumiałe, że gdy zaczynają wypadać w dużych ilościach, zaczynamy się niepokoić. Dla wielu osób jest to bardzo istotny problem, gdyż włosy to w dużej mierze znaczący element naszego wyglądu. O ile w większości przypadków przyczyny nadmiernego wypadania włosów nie są poważne, może zdarzyć się, że mamy do czynienia z czymś poważniejszym. Przykładem jest łysienie plackowate. To bardzo ciężka postać łysienia, dotycząca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Poznaj jego przyczyny.

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to choroba skóry o podłożu immunologicznym, której objawem są charakterystyczne miejsca wyłysienia wyglądem przypominające placki. To choroba zapalna i przewlekła, która dotyczy utraty włosów przede wszystkim na skórze głowy, ale i w okolicach brwi, rzęs oraz narządów płciowych. Łysienie plackowate w równym stopniu występuje u mężczyzn i kobiet przed 30. rokiem życia. Najczęściej jednak obserwuje się je u dzieci.

W przypadku łysienia plackowatego dochodzi do zaatakowania mieszków włosowych przez organizm, co prowadzi do powstania stanu zapalnego wokół mieszka. Ten ulega obkurczeniu, a następnie miniaturyzacji, a w efekcie dochodzi do wypadnięcia włosów.

Przyczyny łysienia plackowatego

Skąd tak naprawdę bierze się łysienie plackowate? Przyczyny tej choroby w dalszym ciągu nie zostały do końca poznane. Lekarze zauważają, że na obecność tej choroby bardzo duży wpływ mają czynniki psychosomatyczne. Jest to przede wszystkim silny, długotrwały stres lub bardzo traumatyczne przeżycie, jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód. Oprócz tego w przypadku łysienia plackowatego można wyróżnić:

  • uwarunkowania genetyczne – choroba ta bywa dziedziczna nawet u 20% przypadków chorych;
  • czynniki autoimmunologiczne – łysienie plackowate często pojawia się jako choroba współistniejąca z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, takimi jak bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto, zapalenie jelita grubego;
  • czynniki immunologiczne – jest to właśnie reakcja obronna organizmu, która prowadzi do powstania stanu zapalnego wokół mieszka włosowego, a w następstwie do wypadnięcia włosa.

Objawy łysienia plackowatego

Jak rozpoznać łysienie plackowate? Jego pierwsze objawy występują przede wszystkim w obrębie owłosionej skóry głowy. Skóra w miejscu wyłysienia pozostaje niezmieniona chorobowo, nie dochodzi także do bliznowacenia. Zmiany skórne wywołane przez łysienie plackowate mają okrągły kształt przypominający monetę o średnicy około 5-10 centymetrów. Choć łysienie plackowate to choroba zapalna, w jego przypadku nie pojawiają się typowe objawy stanu zapalnego, jak chociażby rumień.

Łysienie plackowate to choroba o charakterze nawrotowym, która w bardzo dużym stopniu może negatywnie wpływać na jakość życia chorego.

Łysienie androgenowe – u kogo pojawia się najczęściej?

Innym, częstym typem łysienia jest łysienie androgenowe. To najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn, która często bywa warunkowana genetycznie. Może także pojawić się u kobiet. Szacuje się, że łysienie androgenowe dotyczy ponad 80% mężczyzn oraz 40% kobiet. Jego występowanie jest bezpośrednio związane z nadwrażliwością mieszków włosowych na aktywną formę testosteronu, czyli dihydrotestosteron, w skrócie znany jako DHT. Jego przebieg jest dość charakterystyczny, co daje możliwość szybkiego zdiagnozowania i wdrożenia odpowiedniej terapii.

Warto mieć na uwadze, że łysienie androgenowe nie jest możliwe do całkowitego wyleczenia, jednak przy pomocy odpowiednich preparatów lub profesjonalnych zabiegów jesteśmy w stanie zatrzymać nadmierne wypadanie włosów i pobudzić mieszki włosowe do aktywności i wzrostu włosa.

Pierwszym objawem łysienia androgenowego są charakterystyczne zakola występujące w okolicy czołowo-skroniowej, które mogą postępować aż do czubka głowy. Jeśli w tym czasie nie zostanie rozpoczęta odpowiednia kuracja, może dojść nawet do całkowitego wyłysienia. W leczeniu łysienia androgenowego najczęściej stosuje się szampony i preparaty mające na celu stymulację mieszków włosowych.