Mężczyzna trzyma w rękach szczeniaka

We współczesnej medycynie weterynaryjnej wykorzystywanych jest wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń. Dotyczy to również elementów aparatury przeznaczonych do diagnostyki, takich jak chociażby ultrasonografy. Badanie USG weterynaryjne znajduje zastosowanie w wielu różnych przypadkach, dlatego oferowane jest przez większość gabinetów. Jego wykonanie okazuje się niezbędne m.in. u ciężarnych suk. Ile kosztuje takie badanie?

Jak przebiega ciążą u psa?

Ciąża u psa trwa z reguły ok. 60 – 64 dni, w zależności od liczby szczeniąt. W przypadku większych ras, przy najbardziej licznych miotach nierzadko dochodzi do porodu już 56 dnia po kryciu. Rzadko natomiast zdarza się, aby szczeniaki przychodziły na świat po 70 dniu. Sam przebieg ciąży u psów nie odbywa się równomiernie. Właściwy rozwój płodu następuje średnio 18 dni po zapłodnieniu, kiedy dochodzi do implementacji zarodka w macicy. Początkowym objawem pokrycia suki jest jedynie utrata apetytu i spadek aktywności, dlatego faktyczne oznaki występują dopiero po 35 dniach od krycia. Pojawia się wówczas rozrost żeber czy zaróżowienie sutków. Na tym etapie ciąża może być jednak urojona, a stuprocentową pewność zapewnia jedynie badanie USG.

Na co pozwala USG psa w ciąży?

Badanie ultrasonograficzne z reguły wykonywane jest na początku drugiego miesiąca ciąży u psa. Na tym etapie można nie tylko potwierdzić fakt zapłodnienia suki, ale też określić liczbę szczeniąt w miocie. USG weterynaryjne pozwala na uwidocznienie bijących serc płodów, czego nie jest w stanie zapewnić badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne. Pewność diagnostyki ma szczególne znaczenie w przypadku suk mniejszych ras, u których ciąże urojone występują najczęściej. W późniejszych etapach ciąży, ultrasonograf weterynaryjny można wykorzystać również do porównania wielkości szczeniąt względem szerokości dróg rodnych.

Ile kosztuje USG weterynaryjne psa w ciąży?

Nie istnieje odgórnie określona cena za wykonanie badania USG psa w ciąży. Poszczególne gabinety weterynaryjne ustalają ją indywidualnie. Na koszty wpływa m.in. miejsce wykonania procedury, włącznie z regionem czy województwem. Z reguły klienci z mniejszych miast muszą wydać więcej, ponieważ rzadko która klinika posiada nowoczesny ultrasonograf weterynaryjny. Droższe będą też usługi w placówkach, które specjalizują się jedynie w diagnostyce obrazowej. Szacowana cena USG w ciąży powinna wynieść od ok. 40 do średnio 150 złotych. Aby zadbać o prawidłową opiekę zwierzęcia, niezbędne jest też wykonanie licznych testów dodatkowych.