Dziecko bawiące się kolorowymi klockami

Oswajanie dziecka z różnymi formami sztuki od najmłodszych lat wspomaga rozwój malucha i pozwala nabyć wiele cennych umiejętności. Znakomitym pomysłem są systematyczne wizyty z pociechą w teatrze.

Kontakt ze sztuką rozwija wrażliwość i kreatywność

Kreatywność ma to do siebie, że nierozwijana zanika wraz z wiekiem. Z tego względu warto troszczyć się o to, aby dziecko miało regularny kontakt ze sztuką – teatr to jedna z jej form. Wizyty w teatrze sprawiają, że dziecko zaczyna myśleć w bardziej twórczy sposób, dostrzegając rozmaite rozwiązania. Staje się też wrażliwsze na piękno, wyrabiając w ten sposób zmysł estetyczny. To wszystko skutkuje tym, że lepiej rozumie innych i chętniej im pomaga, a przy tym ma większą odwagę, aby realizować swoje marzenia.

Teatr uczy koncentracji

Możliwości koncentracji w przypadku dzieci są ograniczone. Dziecko nieustannie narażone jest na zewnętrzne bodźce, które je rozpraszają. Tymczasem przebywając w teatrze, niejako musi skupić się na tym, co dzieje się na scenie. Oczywiście w teatrach dla dzieci takich jak np. Teatr Małego Widza spektakle skonstruowane są w taki sposób, aby sprzyjały skupianiu uwagi. Trwają zwykle nie dłużej niż godzinę, wykorzystywane są w nich barwne rekwizyty oraz pełna energii muzyka. Bardzo często dzieci mogą angażować się w nie osobiście. Jeśli więc ktoś się zastanawia, gdzie z dzieckiem w Warszawie konstruktywnie spędzić czas, to wizyta w teatrze jest strzałem w dziesiątkę.

Teatr rozwija umiejętność samodzielnego myślenia

Dzieci warto zachęcać do tego, aby wyrażały swoje zdanie na różne tematy. Rozmowa o wrażeniach ze spektaklu to świetna okazja do poznania opinii malucha. Dzięki temu dziecko uczy się myśleć samodzielnie oraz mówić o tym, co mu się podoba i co nie przypadło mu do gustu.

Teatr sprzyja wzmacnianiu więzi międzyludzkich

Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny. Uważny rodzic na pewno zwróci uwagę na to, jakie emocje wywołuje w maluchu przedstawienie. Łatwiej w ten sposób zrozumieć własną pociechę, przez co obustronna komunikacja jest efektywniejsza.